Biomasa jest bardziej ekologiczną alternatywą dla powszechnie stosowanego w naszym kraju węgla. Najpopularniejszą formą biomasy jest pellet i to właśnie urządzenia na pellet wypierają tradycyjne kotły na węgiel w polskich domach. Od 2020 roku obowiązywać będzie zakaz obrotu na rynku kotłami klasy niższej niż piąta, dlatego warto poznać zalety ogrzewania domu biomasą, gdyż nowoczesne i ekologiczne kotły grzewcze przewidują użycie takiego właśnie paliwa.

Biomasa – co to jest?

Biomasa to produkty organiczne i odpady, które mogą być przekształcane w energię. Do celów energetycznych w domowych kotłowniach stosuje się biomasę roślinną (fitomasę), której wytwarzanie jest dość proste i stosunkowo tanie. Spalanie biomasy jest bardzo efektywne – daje dużą ilość ciepła, przy jednoczesnej niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dlatego biomasa jest coraz chętniej wybieranym paliwem do ogrzewania domów. 

Pellet oraz inne rodzaje biomasy

Najbardziej powszechnym paliwem uzyskiwanym z biomasy jest pellet drzewny. Powstaje w wyniku sprasowania pod bardzo wysokim ciśnieniem różnych odpadów drzewnych (trocin, wiórów, zrębków). W rezultacie uzyskuje się granulat o standardowej średnicy 6-8 mm. Dzięki przeprowadzeniu procesu prasowania otrzymywany jest opał o wyjątkowo niskiej wilgotności. Sprawia to, że pellet jest paliwem o szybkim zapłonie i efektywnym spalaniu. 

 Inne, popularne rodzaje biomasy:

  • drewno i jego odpady,
  • słoma,
  • specjalnie uprawiane rośliny energetyczne.

Biomasa – zalety

Ważną zaletą biomasy jest to, że jej forma spalania w dostosowanych do tego kotłach (spełniających najbardziej rygorystyczne normy) nie jest uciążliwa dla środowiska. Tego typu urządzenia generują znacznie mniej dymu, który w nadmiarze jest szkodliwy dla organizmów żywych. W porównaniu do drewna opałowego pellet rozpala się o wiele szybciej, dzięki czemu podczas jego palenia, w krótkim czasie można uzyskać wysoką temperaturę. Zaletą ogrzewania pelletem jest niewielka ilość powstającego popiołu, a ponieważ jest on wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych, może posłużyć jako nawóz do roślin w ogrodzie. Niewielkie rozmiary granulatu sprawiają, że łatwo go dozować, w dodatku nowoczesne kotły na pellet są wyposażone w automatyczne podajniki, dzięki czemu ich obsługa nie wymaga większego wysiłku ani czasu.

Kotły na biomasę

Pellet, paliwo uzyskiwane z odpadów pochodzenia roślinnego, to jedno z najbardziej ekologicznych i tanich paliw. Ważne jest, aby do ogrzewania biomasą używać przeznaczonego do tego celu kotła, chociażby jednego z nowoczesnych kotłów na pellet dostępnych w ofercie Defro. Urządzenia te mają odpowiedni palnik i sterowniki zoptymalizowane pod kątem spalania takiego właśnie paliwa, dzięki czemu osiągają wysoką sprawność. Nowoczesne kotły na biomasę są praktycznie bezobsługowe. Wyposażone są w system odpowiedzialny za rozpalanie płomienia, jego kontrolę, a także wygaszanie.

Czy ogrzewanie biomasą się opłaca?

Koszt zakupu dobrej jakości kotła na pellet szybko się zwraca. Kotły na biomasę posiadają bowiem wiele udogodnień, o których wspomnieliśmy wyżej, dających możliwość całkowitej automatyzacji spalania i praktycznie bezobsługowego ogrzewania domu. Wydatki na ogrzewanie pelletem porównywalne są z kosztami eksploatacji średniej jakości kotła na gaz ziemny. W porównaniu do ogrzewania olejem opałowym, gazem płynnym czy energią elektryczną – biomasa stanowi dużo tańsze rozwiązanie. Pellet jest paliwem coraz bardziej popularnym, w związku z tym coraz łatwiej dostępnym, a producenci pelletu dbają o to, by charakteryzował się też coraz wyższą jakością. Jest też stosunkowo tanim paliwem (pod warunkiem, że spala się go w dedykowanych kotłach na pellet 5. klasy), a do tego jest bezpieczny dla środowiska!

Dowiedz się więcej o kotłach na biomasę: https://defro.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here