Okresowe remonty pomieszczeń to stały element, wynikający z efektów eksploatacji mieszkań czy domów. W zależności od intensywności użytkowania mamy do czynienia z lekkim odświeżeniem ścian i elementów, albo z naprawdę generalnym remontem zmieniającym przestrzeń nie do poznania. Takim małym remontem można nazwać wymianę listew przypodłogowych. Może być ona wykonana przez wyspecjalizowanego w drobnych remontach fachowca „złotą rączkę”, ale nie jest to konieczne.

Pamiętając o kilku ważnych rzeczach takiej wymiany może dokonać własnoręcznie każdy z nas. Demontaż i montaż listew przypodłogowych to bardzo proste i przyjemne czynności. Na czym polegają?

Demontaż listew przypodłogowych

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest oczywiście demontaż starych cokołów podłogowych. Na tę sposobność warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie, które pomoże nam podważyć listwę. Może to być np. niewielki łom. Należy robić to w miarę ostrożnie, by niepotrzebnie nie pobrudzić i nie uszkodzić powierzchni ściany nad listwami. Jeśli już uda nam się zdemontować stare elementy to kolejnym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie powierzchni ściany pod montaż nowych cokolików podłogowych.

Dobre przygotowanie ściany to podstawa

Montaż listew będzie skuteczny tylko wtedy, gdy zadbamy o odpowiednie przygotowanie powierzchni ściany pod nie. Chodzi o usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń – pozostałości po starym montażu. Mamy tu na myśli resztki klejów, farb czy lakierów, a także ewentualne nierówności. W prosty sposób możemy się z nimi rozprawić przy pomocy niewielkiego kawałka papieru ściernego. Szlifując z wyczuciem ścianę doprowadzamy ją do odpowiedniego stanu. Gdy będziemy już w 100% pewni, że ściana jest gładka i nie posiada niepożądanych pozostałości to możemy przejść do właściwego montażu.

Skuteczny montaż listew

Zanim przymocujemy listwy warto się jeszcze upewnić czy na pewno dysponujemy elementami w odpowiednim rozmiarze. Jeżeli trzeba je dodatkowo pociąć to powinniśmy zaopatrzyć w „skrzynkę ciosową”, która pomoże nam w docięciu cokolików. Pozwala również na wykonywanie cięć kątowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzi, by o precyzyjne docięcie poprosić specjalistę, ale jest to proces naprawdę prosty. Gdy wszystko jest już gotowe nie pozostaje nam nic innego jak tylko wziąć klej i przymocować listwy. Ostrożnie nanosimy go na element, najlepiej paskami i od razu dociskamy do ściany. Metoda z użyciem kleju jest najszybsza i najprostsza, choć oczywiście można się spotkać z nieco bardziej egzotycznymi sposobami (np. poprzez dedykowane klipsy).

Szybka i prosta wymiana listew podłogowych

Metodyka wymiany listew przypodłogowych jest bajecznie prosta i każdy z nas może ten proces przeprowadzić samodzielnie. Jest to zarówno oszczędność czasu, jak i możliwość szybkiego odświeżenia wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here