Ekologiczne ogrzewanie domu biomasą. Poznaj zalety kotłów na pellet
29 July 2019

Ekologiczne ogrzewanie domu biomasą. Poznaj zalety kotłów na pellet

Barbara Milka

Biomasa jest bardziej ekologiczną alternatywą dla powszechnie stosowanego w naszym kraju węgla. Najpopularniejszą formą biomasy jest pellet i to właśnie urządzenia na pellet wypierają tradycyjne kotły na węgiel w polskich domach. Od 2020 roku obowiązywać będzie zakaz obrotu na rynku kotłami klasy niższej niż piąta, dlatego warto poznać zalety ogrzewania domu biomasą, gdyż nowoczesne i ekologiczne kotły grzewcze przewidują użycie takiego właśnie paliwa.

Biomasa – co to jest?

Biomasa to produkty organiczne i odpady, które mogą być przekształcane w energię. Do celów energetycznych w domowych kotłowniach stosuje się biomasę roślinną (fitomasę), której wytwarzanie jest dość proste i stosunkowo tanie. Spalanie biomasy jest bardzo efektywne – daje dużą ilość ciepła, przy jednoczesnej niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dlatego biomasa jest coraz chętniej wybieranym paliwem do ogrzewania domów. 

Pellet oraz inne rodzaje biomasy

Najbardziej powszechnym paliwem uzyskiwanym z biomasy jest pellet drzewny. Powstaje w wyniku sprasowania pod bardzo wysokim ciśnieniem różnych odpadów drzewnych (trocin, wiórów, zrębków). W rezultacie uzyskuje się granulat o standardowej średnicy 6-8 mm. Dzięki przeprowadzeniu procesu prasowania otrzymywany jest opał o wyjątkowo niskiej wilgotności. Sprawia to, że pellet jest paliwem o szybkim zapłonie i efektywnym spalaniu. 

 Inne, popularne rodzaje biomasy:

  • drewno i jego odpady,
  • słoma,
  • specjalnie uprawiane rośliny energetyczne.

Biomasa – zalety

Ważną zaletą biomasy jest to, że jej forma spalania w dostosowanych do tego kotłach (spełniających najbardziej rygorystyczne normy) nie jest uciążliwa dla środowiska. Tego typu urządzenia generują znacznie mniej dymu, który w nadmiarze jest szkodliwy dla organizmów żywych. W porównaniu do drewna opałowego pellet rozpala się o wiele szybciej, dzięki czemu podczas jego palenia, w krótkim czasie można uzyskać wysoką temperaturę. Zaletą ogrzewania pelletem jest niewielka ilość powstającego popiołu, a ponieważ jest on wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych, może posłużyć jako nawóz do roślin w ogrodzie. Niewielkie rozmiary granulatu sprawiają, że łatwo go dozować, w dodatku nowoczesne kotły na pellet są wyposażone w automatyczne podajniki, dzięki czemu ich obsługa nie wymaga większego wysiłku ani czasu.

Kotły na biomasę

Pellet, paliwo uzyskiwane z odpadów pochodzenia roślinnego, to jedno z najbardziej ekologicznych i tanich paliw. Ważne jest, aby do ogrzewania biomasą używać przeznaczonego do tego celu kotła, chociażby jednego z nowoczesnych kotłów na pellet dostępnych w ofercie Defro. Urządzenia te mają odpowiedni palnik i sterowniki zoptymalizowane pod kątem spalania takiego właśnie paliwa, dzięki czemu osiągają wysoką sprawność. Nowoczesne kotły na biomasę są praktycznie bezobsługowe. Wyposażone są w system odpowiedzialny za rozpalanie płomienia, jego kontrolę, a także wygaszanie.

Czy ogrzewanie biomasą się opłaca?

Koszt zakupu dobrej jakości kotła na pellet szybko się zwraca. Kotły na biomasę posiadają bowiem wiele udogodnień, o których wspomnieliśmy wyżej, dających możliwość całkowitej automatyzacji spalania i praktycznie bezobsługowego ogrzewania domu. Wydatki na ogrzewanie pelletem porównywalne są z kosztami eksploatacji średniej jakości kotła na gaz ziemny. W porównaniu do ogrzewania olejem opałowym, gazem płynnym czy energią elektryczną – biomasa stanowi dużo tańsze rozwiązanie. Pellet jest paliwem coraz bardziej popularnym, w związku z tym coraz łatwiej dostępnym, a producenci pelletu dbają o to, by charakteryzował się też coraz wyższą jakością. Jest też stosunkowo tanim paliwem (pod warunkiem, że spala się go w dedykowanych kotłach na pellet 5. klasy), a do tego jest bezpieczny dla środowiska!

Dowiedz się więcej o kotłach na biomasę: https://defro.pl/

Artykuł sponsorowany

Jak odmienić wnętrze bez kosztownego remontu?

Jak odmienić wnętrze bez kosztownego remontu?

Czytaj również

Dodaj komentarz