Jak i dlaczego czyścić kaloryfer?
29-10-2021

Jak i dlaczego czyścić kaloryfer?

Barbara Milka

Niewiele osób pamięta, że aby grzejniki zawsze działały prawidłowo, należy je regularnie czyścić. Jeśli chcesz, żeby w sezonie jesienna-zimowym w Twoim domu zawsze panowała przytulna i miła temperatura, musisz regularnie sprawdzać stan grzejników. Nawet nawet niewielka ilość kurzu na może mieć zauważalny wpływ na wydajność grzewczą. Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z wnętrza grzejnika?

Kaloryfer z kratką – jak wyczyścić jego wnętrze?

Jeśli posiadasz grzejnik płytowy, który z wierzchu jest przykryty kratką, najpierw powinieneś ją usunąć. To proste zadania, szczególnie jeśli kratka jest tylko luźno przymocowana do góry. Często istnieje jednak potrzeba odkręcenia śrub z tyłu lub boku kaloryfera. Kratkę także należy wyczyścić,, jak to zrobić?

  • Przy użyciu zwykłego mydła lub środków czyszczących dokładnie umyj kratkę pod prysznicem. Uporczywych zabrudzeń można pozbyć się przy pomocy preparatu odtłuszczającego;
  • Usuń zanieczyszczenia w szczelinach szczotką z cienkim włosiem;
  • Połóż kratkę w pozycji pionowej i pozostaw do wyschnięcia. Możesz włożyć ją do wiadra lub podsunąć pod nią ręcznik.

Gdy kratka jest już wyczyszczona, przyszedł czas na wnętrze chłodnicy.

  • Odkurz wnętrze grzejnika za pomocą odkurzacza. Płaska końcówka najlepiej nada się do tego zadania;
  • Pozbądź się resztek kurzu za pomocą podmuchu suszarki do włosów. Umieść pod grzejnikiem wilgotną szmatkę, dzięki temu kurz nie rozprzestrzeni się po całym pokoju;
  • Użyj miękkiej szczotki, aby usunąć uporczywe zabrudzenia, jeśli takie są w nim obecne.

Kiedy najlepiej czyścić kaloryfer?

Montując kaloryfer w pokoju chcesz, aby ten służył Ci jak najlepiej, kiedy będziesz tego potrzebować. Właśnie dlatego najlepszym momentem na wyczyszczanie jego wnętrza jest okres przed sezonem grzewczym i w jego trakcie. Warto jednak zadbać o jego czystość w cieplejszych miesiącach, dzięki temu późniejsze prace z tym związane nie będą tak uporczywe.

Niestety wiele osób zapomina o wnętrzu i czyści jedynie widoczną powierzchnię grzejnika. Ale to właśnie tam kurz osiada i gromadzi się w największych ilościach. W sezonie grzewczym ten problem jest jeszcze bardziej widoczny przez cyrkulację ciepłego powietrza.

Dlaczego czyszczenie grzejnika jest tak ważne?

Regularne czyszczenie kaloryfera to oczywista oszczędność. Dlaczego? Kurz i inne zabrudzenia gromadzące się we wnętrzu grzejnika znacznie wpływają na jego wydajność. W niewtórych przypadkach potencjał grzewczy kaloryfera czy mat grzewczych może zostać zredukowany nawet o 30%.

Co więcej, w czasie pracy urządzenia, drobinki kurzu są rozpraszane po całym pomieszczeniu, co jest szczególnie uporczywe dla domowników uczulonych na kurz. Wzburzony ne drobiny kurzy obecne w powietrzu, wysuszają. Tym samym wysuszając śluzówkę gardła i nosa, przez co o wiele łatwiej o zachorowanie na przeziębienie lub grypę.

Jeśli przed sprzątaniem zapomnisz włączyć ogrzewanie, Twoja cała praca może pójść na darmo, ponieważ drobinki kurzu po uruchomieniu grzejnika od razu rozproszą się po odkurzonej przestrzeni. Nie czyszczenie grzejników często przyczynia się także do zabrudzenia ścian. Ciemne plamy w okolicy góry kaloryfera to kurz podniesiony przez ciepłe powietrze.

Zachowaj styl w domu, dobieraj grzejniki z rozwagą

Zachowaj styl w domu, dobieraj grzejniki z rozwagą

Czytaj również

Jak i dlaczego czyścić kaloryfer?
29 August 2019
Dywan shaggy

Dodaj komentarz