Kamień naturalny to jeden z częściej wybieranych materiałów wykończeniowych. Nic w tym dziwnego, gdyż różne jego rodzaje prezentują się naprawdę wspaniale i potrafią uszlachetnić każde wnętrze. Choć są to surowce odporne i wytrzymałe, nie można zapominać o ich właściwej pielęgnacji. Bez takich zabiegów mogą bowiem dość szybko stracić swoje walory estetyczne. Odpowiednio zabezpieczony kamień będzie jednak służył długimi latami, zachowując przez cały ten czas swój piękny wygląd. W niniejszym tekście zajmiemy się właśnie tym tematem.
Zabieg ten służy zabezpieczeniu kamienia przed zabrudzeniami i niekorzystnym wpływem wilgoci. Często się o nim zapomina, zwłaszcza w przypadku zewnętrznej kostki brukowej. Jest to poważny błąd, gdyż pozbawiona takiej warstwy ochronnej powierzchnia jest znacznie bardziej narażona na powstawanie trudnych, a nawet niemożliwych do usunięcia przebarwień i plam.
Kiedy zaimpregnować kamień? Zasadniczo, gdy dociera on do naszego domu, powinien być już zaimpregnowany. Warto się jednak upewnić, że faktycznie tak jest. Kolejne impregnacje trzeba przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Bardzo ważna jest tutaj regularność tych zabiegów. Trzeba też zaznaczyć, że właściwe przeprowadzenie impregnacji jest dość trudne i warto rozważyć skorzystanie z usług fachowca.
Jak określić, czy impregnacja jest wymagana? Wystarczy przeprowadzić prosty test z użyciem wilgotnej ściereczki lub ręcznika. Zwilżony materiał pozostawiamy przez 5 minut na płaszczyźnie kamienia. Gdy po upływie tego czasu i podniesieniu materiału będzie widoczna ciemna plama, mamy jasny sygnał, że kamień chłonie wodę. To z kolei oznacza, że wymaga impregnacji.
Sama impregnacja to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważna jest także codzienna pielęgnacja kamieni. Przede wszystkim wszystkie plamy należy usuwać na bieżąco. Zwłaszcza te z kwaśnych substancji (np. soków owocowych). Nawet zwykła rozlana woda pozostawiona zbyt długo może spowodować odbarwienie. Do doraźnego czyszczenia wystarczy ciepła woda z mydłem. Trzeba tylko pamiętać o dokładnym opłukaniu powierzchni po takim przemywaniu. Co kilka dni zaleca się przeprowadzić gruntowne czyszczenie kamienia z użyciem dedykowanych środków czyszczących. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy dany preparat jest przeznaczony do posiadanego przez nas kamienia, np. granitu. Jeśli źle dobierzemy środek, możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, gdyż potraktowany nim kamień może ulec trwałemu odbarwieniu lub nawet uszkodzeniu. Poniżej pokrótce przedstawiamy cztery najczęściej wybierane kamienie naturalne.
Naturalny kamień cieszący się sporą popularnością. Choć nie należy do tanich opcji, jest bardzo efektowny i praktyczny. Jest twardy i wykazuje dużą odporność na zarysowania oraz wpływ tłuszczów, płynów, a nawet kwasów. Dlatego też jest często wybierany jako element wystroju łazienek, kuchni oraz materiał na posadzkę w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.
Aby granit mógł zachować swój piękny wygląd, należy pamiętać o jego codziennej pielęgnacji i systematycznej impregnacji. Choć jest odporny na różne płyny, nie powinien mieć z nimi długotrwałego kontaktu. Zwłaszcza z powodującymi jego matowienie kwaśnymi cieczami.
Materiał o szerokim zastosowaniu — sprawdzi się na podłogach, ścianach, schodach czy kominkach. Wykonuje się z niego nawet wanny, stoły, blaty łazienkowe i umywalki. Należy jednak pamiętać, że jest to skała wapienna, co przekłada się na złe znoszenie kontaktu z kwasami. Jeśli więc planujemy wykorzystanie trawertynu w kuchni, musimy dbać o niego bardzo troskliwie.
Stosowany we wnętrzach trawertyn jest zawsze oszlifowany i wypolerowany. Bez takiej obróbki jest bowiem mocno porowaty i wymaga zaszpachlowania cementową zaprawą. Podejmując się pierwszego czyszczenia, warto zastosować środki o lekko alkalicznym odczynie. Jeśli na powierzchni zostały resztki cementu, trzeba je będzie usunąć kwaśnymi preparatami. Wymaga to dużej ostrożności i wielokrotnego przemycia czystą wodą po zakończonym zabiegu. Po usunięciu wszystkich resztek preparatu można przejść do nabłyszczania (woskowanie, akrylowanie lub polimerowanie).
Chyba najbardziej kojarzony z ekskluzywnymi wnętrzami. Tworzy się z niego przede wszystkim podłogi, parapety, blaty i obłożenia ścian. Choć marmur jest bardzo twardy, jego powierzchnia jest bardzo porowata. W związku z tym jest wrażliwy na działanie cieczy, które mogą go łatwo uszkodzić. Trzeba uważać przede wszystkim na te kwaśne.
Przez wzgląd na ową porowatość, zabiegi impregnacyjne trzeba przeprowadzać bardzo dokładnie, rozprowadzając równomiernie dedykowane marmurowi środki. Codzienna pielęgnacja wiąże się przede wszystkim z przestrzeganiem dwóch ważnych zasad — marmur nie może mieć kontaktu z kwasami oraz wszelkie zachlapania należy usuwać niezwłocznie. Wystarczy do tego wilgotna szmatka. Ponadto powinno się też unikać zabrudzeń o rozmiarach wymagających użycia detergentów. Takie środki chemiczne mogą bowiem pozostawiać zacieki. Jeśli jednak ich użycie okaże się nieuniknione, ich nadmiar trzeba niezwłocznie usunąć zwilżoną ściereczką. Następnie marmur musimy bez zwłoki przetrzeć na sucho. Takie zabiegi pozwolą zachować na długo naturalny połysk tego kamienia. Jeśli jednak zmatowieje, można go wypolerować.
Częściej niż do wnętrz trafia na zewnętrzne ściany budynków, zwłaszcza na elewacje. W środku służy zaś najczęściej do okładania ścian lub kominków. Niektóre jego rodzaje czasami wykorzystuje się na schody i posadzki. Piaskowiec jest dość miękki, a przez to łatwo ścieralny i nasiąkliwy. Nadaje mu to jednak stosunkowo dużej plastyczności, co ułatwia jego formowanie. Nie można go jednak szlifować i polerować.
Przy jego czyszczeniu nie można stosować twardych szczotek i myjek ciśnieniowych. Te pierwsze łatwo go rysują, a drugie doprowadzają do pękania. Pielęgnacja powinna się więc odbywać z użyciem miękkich szmatek. Do trudnych zabrudzeń stosuje się zaś specjalną mączkę do zamiatania. Impregnacja piaskowca wymaga użycia dedykowanych mu środków.
Na rynku dostępnych jest naprawdę sporo środków do tego przeznaczonych. Na które z nich warto się zdecydować? Wybierz oryginalne produkty Akemi do pielęgnacji, czyszczenia i konserwacji kamienia dostępne w sklepie internetowym https://akemipolska.pl/. Oto kilka z nich:
Impregnat przeznaczony do nasiąkliwych kamieni naturalnych i sztucznych (np. piaskowiec, marmur). Skutecznie chroni przed tłuszczem, wodą i olejami, blokując wnikanie zabrudzeń do struktury materiału. Może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Środek dopuszczony do kontaktu z żywnością.
Środek do codziennego mycia lekkich zabrudzeń (np. niewielkich smug z oleju i tłuszczu, kurzu z polerowanych płaszczyzn). Szybko wysycha i nie zostawia smug. Produkt dopuszczony do kontaktu z żywnością.
Silny środek do usuwania resztek zaprawy i wapna, wykwitów, warstw cementu i innych uporczywych osadów. Nie nadaje się do powierzchni nieopornych na działanie kwasów.
Płyn polerujący do stosowania maszynowego w celu nadania blasku granitowi. Pozwala w łatwy sposób wypolerować krawędzie, ociekacze oraz inne małe i duże płaszczyzny. Polecany zwłaszcza do posadzek. Stosuje się go na lekko zwilżonych podłożach.
Preparat służący do pogłębienia koloru. Po zastosowaniu otrzymujemy szybki efekt mokrego kamienia.
Zachowanie wszystkich walorów estetycznych kamieni wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Impregnacja i czyszczenie jego powierzchni z użyciem dedykowanych preparatów pozwala nie tylko zabezpieczyć ją przed plamami i brudem, ale też pozwoli nam cieszyć oko jej nieustającym pięknem przez długie lata.