Pokój dzienny, inaczej zwany salonem to miejsce spotkań całej rodziny, przyjmowania gości oraz wypoczynku. Należy dobrze zaplanować tę przestrzeń, ponieważ będzie ona służyć przez długie lata. Im lepiej się ją zaaranżuje, tym bardziej efektywnie będzie można ją wykorzystać. Jak zatem urządzić salon i jakie meble wybrać, aby pokój dzienny był wygodni i funkcjonalny? Oto kilka porad.
Przed urządzeniem nowego salonu lub przed remontem już istniejącego pomieszczenia, należy dobrze zaplanować, jak będzie ono wyglądał. Trzeba uwzględnić umiejscowienie okna, kolor ścian oraz rodzaj i barwę podłogi. Dopiero na tej podstawie można dobierać resztę wyposażenia wnętrza, aby było spójne i skomponowane z gustem. Warto zastanowić się, czy salon będzie połączony z jadalnią, czy też będzie znajdowała się ona w innym, wyodrębnionym miejscu. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jaką funkcję będzie spełniał salon w danym domu oraz jakie oczekiwania musi spełnić, a jakie jego funkcje będą po prostu zbędne. Kiedy istnieje już wstępny plan, można wybierać odpowiednie meble do salonu, które pozwolą na zrealizowanie wszystkich funkcji salonu.
Nie ma chyba wątpliwości, że jednym z najważniejszych mebli w salonie jest kanapa i fotele. To idealny wybór, który pozwoli odpocząć w wolnym czasie. Do dużych salonów z powodzeniem można wstawić nawet dwie duże kanapy. Będą one gwarantowały dużo miejsca dla domowników i gości. Alternatywą dla kolejnej dużej kanapy mogą być mniejsze fotele, które także dobrze powinny skomponować się z kanapą w podobnym stylu. Meble do pokoju dziennego mogą wymagać więcej uwagi, jeśli pomieszczenie jest mniejsze. Wówczas lepiej decydować się na mniejsze meble, które są niezbędne i nie zagracą pomieszczenia. Dobrym pomysłem będzie mała kanapa ustawiona w salonie jako jedyny mebel wypoczynkowy. Jeżeli jest miejsce, śmiało można zestawić ją z fotelem lub niewielką pufą. Wówczas można otrzymać świetny zestaw wypoczynkowy do mniejszego salonu.
Oczywiście w salonie nie może zabraknąć stolika kawowego. Jest on niezbędny podczas wizyty gości, aby podać im kawę lub podczas oglądania seriali, jako miejsce do ustawienia przekąsek. Stolik powinno dobierać się do stylu i charakteru pomieszczenia. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach na pewno sprawdzą się szklane stoliki. Wyglądają one bardzo dobrze, jednak należy pamiętać, że czasem ciężko utrzymać je w czystości, zwłaszcza jeśli posiada się dzieci. Do mieszkań industrialnych, loftowych można wybrać stoliki wykonane z drewna i metalu, czyli połączenie klasyki i nowoczesności. Z kolei meble do salonu w stylu skandynawskim lub tradycyjnym, warto uzupełnić o prosty stolik kawowy w kolorze podobnym do innych mebli. Bez względu na to, jakiego wyboru się dokona, warto pamiętać, że stolik jest koniecznym elementem w każdym salonie.
Choć salon jest głównie miejscem do wypoczynku, to bez wątpienia trzeba zainstalować w nim odpowiednie szafki służące do przechowywania. W salonie lepiej zrezygnować z ogromnych szaf, dużej ilości komód itp. Lepiej zdecydować się na półki na książki i witryny na zastawę, szkło. Po pierwsze takie meble do pokoju dziennego są przydatne w miejscu do wypoczynku, a po drugie chronią prywatność. Trzymanie prywatnych rzeczy w salonie może być niekomfortowe dla właścicieli domu lub mieszkania. Takie rzeczy lepiej trzymać w ustronnym, mniej reprezentacyjnym miejscu. Obok półek w większości salonów powinno znaleźć się miejsce na szafkę RTV. Posłuży ona jako podstawa pod telewizor. Podczas planowania należy jej rozmieszczenie uwzględnić tak, aby znajdowała się mniej więcej naprzeciwko mebli do wypoczynku. Tak zaaranżowany salon sprawi, że wszystko będzie pod ręką, ale jednocześnie będzie stanowiło idealne miejsce do spędzania wolnego czasu.
Jeżeli salon jest duży, a w domu lub mieszkaniu nie ma zaplanowanej innej przestrzeni na jadalnię, wówczas może zaistnieć konieczność wstawienia stołu jadalnego do salonu. Jego wielkość oraz ilość krzeseł powinny być dostosowane do potrzeb domowników. Miejsce do jedzenia można urządzić w salonie na dwa sposoby. Pierwszy z nich to oddzielenie stołu jadalnego od przestrzeni wypoczynkowej, np. poprzez odwrócenie kanapy tyłem do stołu, lub postawienie półki z książkami. Wówczas bez stawiania nowych ścian można w pewien sposób „odizolować” jadalnię od reszty salonu. Innym sposobem może być połączenie stołu z salonem oraz skomponowanie go z resztą mebli. Wtedy pomieszczenie będzie łączyło w sobie funkcję jadalną oraz wypoczynkową.
Kupując meble do salonu, powinno się je wybierać na podstawie wcześniej wykonanego planu. Już wtedy warto zastanowić się, jaki styl zastosować w salonie. Bardzo popularnym trendem jest styl skandynawski. Jest on surowy, utrzymany w kolorach szarości, bieli i innych stonowanych barw. Alternatywą dla tego stylu może być klasyczny styl, gdzie dominują tradycyjne meble oraz kolor drewna. Obecnie coraz popularniejsza staje się aranżacja salonu w stylu industrialnym, który świetnie komponuje się z cegłą na ścianie, betonem architektonicznym na podłodze oraz oświetleniem wzorowanym na tym, znajdującym się w fabrykach. Warto pamiętać, że podczas urządzania salonu ogromne znaczenie ma każdy element, który może zadecydować o ostatecznym wyglądzie mieszkania.
Modne dodatki
Jak już wspomniano, dodatki także mają znaczenie. Przykładem może być zwykły dywan, który może albo stonować pomieszczenie, albo je ożywić. Wszystko zależy od jego barwy oraz struktury. Niebagatelną rolę odgrywa także oświetlenie. Siatkowe klosze i metalowe lampy w kolorze czarnym mogą każdemu pomieszczeniu dodać industrialnego stylu. Z kolei proste i minimalistyczne elementy podkreślą nowoczesny charakter pomieszczenia. Podsumowując, meble do salonu w połączeniu z odpowiednim planowaniem i przemyślanymi dodatkami, pozwolą stworzyć wymarzony i funkcjonalny salon.