Nadeszła wiosna – jedna z najpiękniejszych pór roku, kojarząca się z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca, melodyjnym śpiewem ptaków, rosnącym rabarbarem czy kwitnącymi bzami. Spędzając czas na łonie natury, możemy dostrzec jak szybko rozwijają się pąki kwiatów i jak wiele kolorów nas otacza. Wiosenną porą chętnie spędzamy czas w przydomowym ogrodzie, gdzie wypijamy poranną kawę i podziwiamy walory przyrody. Otoczenie różnobarwnych roślin i równo przystrzyżony trawnik w znacznej mierze poprawiają estetyczny wygląd naszego ogrodu. Aby jednak cieszyć się pięknym ogrodem przez cały sezon, musimy stale sprawować nad nim pieczę – dbać o rabaty i regularnie kosić trawę. Wiosna jest bowiem najbardziej pracowitą porą roku!
Do wiosny najlepiej przygotować się już wcześniej, jeśli jednak jeszcze tego nie zrobiłeś – podpowiemy, co musisz sprawdzić, aby przez cały sezon móc cieszyć się pięknym, gęstym trawnikiem.
Jeśli wydaje nam się, że trawa u sąsiada jest zawsze bardziej zielona – jesteśmy w błędzie. Być może nie mamy po prostu odpowiedniego sprzętu lub ten, który posiadamy, powinien być w lepszej formie. Na co musimy zwrócić uwagę w kosiarce, którą już posiadamy?
Sprawdzenie stanu technicznego kosiarki jest najważniejszą kwestią podczas przygotowywania jej na sezon wiosenny, bowiem pozwala wykryć wszystkie wyeksploatowane części, które podczas użytkowania mogłyby stać się problematyczne lub wręcz niebezpieczne dla ogrodnika.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu obudowy kosiarki i zwrócenie uwagi na to, czy nie posiada zardzewień lub dziur. Zaniedbany element konstrukcyjny urządzenia może nie tylko wpływać na jakość koszenia, ale może też przyczynić się do uszkodzeń podzespołów wewnętrznych. Następną czynnością, której w żadnym wypadku nie można pominąć, jest sprawdzenie stanu noża. Trzeba go wyczyścić i odpowiednio wyważyć, aby nie sprawiał oporów podczas pracy, nie wpływał na zużywanie łożysk oraz by nie strzępił źdźbeł trawy, co najczęściej przejawia się pod postacią schnięcia trawnika. Kolejną kwestią, którą należy poruszyć jest paliwo. Dobrym pomysłem jest zabranie kosiarki do serwisu, gdzie stare paliwo – lub jego pozostałości – zostaną usunięte, a gaźnik wyczyszczony i przygotowany do wlewu nowego.
Często zapominamy o sprawdzeniu stanu kół, które są ważne dla bezpiecznego i sprawnego działania kosiarki. Zniszczone koniecznie wymieńmy na nowe (zobacz: http://e-kolka.com.pl/k/230/kola-do-kosiarek/). Przy zakupie kół nie powinniśmy napotkać problemu, ponieważ producenci zapewniają ich szeroki wybór. Zanim wybierzemy koła, zmierzmy ich średnicę zewnętrzną. Najpopularniejsze mają średnicę fi. 17,5 cm.
Dobrze wiedzieć, że przy wyborze nie powinniśmy kierować się jedynie wielkością kół, ale dostosować je do typu kosiarki.
Do wyboru mamy dwa rodzaje kół:
a) z łożyskami kulkowymi – są bardzo wytrzymałe i zapewniają lepsze toczenie
b) oparte na mechanizmie ślizgowym – cechuje je większy opór toczenia i są mniej wytrzymałe: narażone są na szybsze ścieranie się piasty.
Kosiarka w dobrym stanie pozwoli cieszyć się schludnym i gęstym trawnikiem przez cały sezon.