Współczesne okna zespolone. Okna szwedzkie znowu w modzie

4 grudnia 2019 Barbara Milka 0
Współczesne okna zespolone. Okna szwedzkie znowu w modzie

Okna zespolone to okna dwuczęściowe, o podwójnych skrzydłach. Do niedawna kojarzyły się z masowym budownictwem wielorodzinnym: wypierały je okna jednoramowe. Współcześnie, ze względu na zalety związane z łatwym użytkowaniem i konserwacją, znów coraz częściej stosuje się je w budownictwie. Okien zespolonych nie należy mylić z szybami zespolonymi i oknami do zespoleń.

Czym są okna zespolone?

Okna zespolone określane są także jako „okna szwedzkie” lub „okna zespolone szwedzkie”. Okno zespolone cechują podwójne skrzydła, które łączy się za pomocą śrub; połączone śrubami skrzydła mają także wspólny zawias. Okna tego typu wyróżnia się więc ze względu na konstrukcję – inne rodzaje okien to przede wszystkim okna skrzynkowe (złożone z dwóch niezależnych skrzydeł, otwieranych najczęściej do wnętrza) oraz okna jednoramowe (złożone z jednej części).

Współcześnie stosuje się najczęściej tanie w produkcji okna jednoramowe. Okna skrzynkowe występują głównie w budownictwie tradycyjnym i zabytkowym. Okna zespolone nie są natomiast nowością na rynku – w budownictwie polskim stosuje się je już od ponad 40 lat. Podobnie jak okna skrzynkowe, zostały w dużej mierze wyparte przez okna jednoramowe. Wracają do łask ze względu na liczne innowacje technologiczne, które znalazły zastosowanie w ich produkcji.

Najczęściej spotyka się na rynku okna zespolone drewniane, tak z drewna litego, jak i klejonego. Mogą być one jednak wykonywane także z tworzyw sztucznych i innych popularnych materiałów.

Okna zespolone a szyby zespolone i okna do zespoleń

Okna zespolone i szyby zespolone do okien to odrębne pojęcia. Szyby zespolone stosuje się także w innych rodzajach konstrukcji, np. w oknach jednoramowych: wyróżnia je więc materiał, szkło zespolone, a sama nie budowa okna. Szyby zespolone spaja się zazwyczaj za pomocą uszczelek. Osobnym pojęciem są także okna do zespoleń (okna w zespoleniach) stosowane jako okna dachowe. Są to przeważnie rozwiązania gotowe opierające się na łączących okna dachowe w grupy kołnierzach, przy czym standardowa odległość między oknami w pionie i poziomie wynosi 10 cm. Na rynku istnieją jednak także dachowe okna zespolone we właściwym sensie.

Nowoczesne okna zespolone – główne zalety

Stosowane we współczesnej produkcji okien zespolonych innowacje techniczne polegają głównie na ich wzmocnieniu. Wzmacniane okna drewniane zespolone wysokiej jakości stosuje się już nie tylko w tanim budownictwie wielorodzinnym. Mimo że wciąż nie zawsze uchodzą za nowoczesne rozwiązanie, okna zespolone cechuje nie tylko niska cena, ale także wiele innych zalet, których nie mają okna jednoramowe. Do zalet tych należy np. możliwość łatwego rozmontowania okna. 

Do głównych zalet okien zespolonych należy łatwość ich użytkowania i konserwacji, związana z możliwością szybkiego odkręcenia jednego ze skrzydeł. Wymiana szyby zespolonej w oknie drewnianym tego typu jest więc bardzo prosta. Z tego samego powodu łatwe jest także mycie i malowanie okien zespolonych. Warto dodać, że we współczesnych oknach zespolonych w przestrzeniach międzyszybowych nie gromadzi się kurz – wiąże się to z zastosowaniem nowoczesnych silikonów.

Umożliwia to także zamontowanie żaluzji w przestrzeniach międzyszybowych, co jest wygodnym i estetycznym rozwiązaniem. Często spotyka się dziś okna zespolone z żaluzjami montowanymi fabrycznie.

Okno jest głównym źródłem hałasu przedostającego się do mieszkania ze środowiska zewnętrznego. Szczególną zaletą okien zespolonych, a także szyb zespolonych, jest więc ich wysoka izolacyjność akustyczna, wyższa, niż w przypadku okien jednoramowych. Szczególnie korzystne pod tym względem są okna, w których przestrzenie międzyszybowe wypełnia się gazami szlachetnymi.

Dawniej okna zespolone wykonywano w stałych wymiarach: profile skrzydeł miały zawsze wymiary 33x 55 mm, nawet wysokość okna była ustalona na 1,70 m. Pozwalało to na zastosowanie okien zespolonych w tanim budownictwie masowym. Cechujące nowoczesne okna zespolone wymiary są jednak tak samo swobodne, jak w przypadku okien jednoramowych.

Poradę dostarczył dystrybutor okien marki Internorm z Gdańska.

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/

Barbara Milka

jest pasjonatem aranżacji wnętrz z wieloletnim doświadczeniem w branży. Specjalizuje się w tworzeniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni, które odzwierciedlają osobowość i potrzeby użytkowników. Na Armaturawnetrz.pl regularnie publikuje artykuły pełne praktycznych porad, najnowszych trendów i kreatywnych pomysłów, które pomagają w realizacji projektów wnętrzarskich na każdym etapie.

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.

Ciemny
Jasny